Program

Music Therapy Club │ Learning and music

18:00
Library

Hogyan járulhat hozzá az iskolai tanulás eredményességéhez, a nyelvi-, olvasási- és matematikai készségek fejlesztéséhez a zeneoktatás? Miként segíthetik az énekórák gyermekeink fejlődését? Milyen eszközökkel, módszerekkel tehetnénk az énekórákat izgalmasabbá, és hogyan alakítsuk mindezt a 21. század elvárásainak megfelelővé?

Az MTA-SZTE Ének-Zene Szakmódszertani Kutatócsoport2015-ben alakult a Szegedi Tudományegyetem Zeneművészeti Karának és Neveléstudományi Intézetének zenepedagógiai és neveléstudományi kutatásokat folytató oktatóiból és doktoranduszaiból.  A csoport tagjai valamennyien hangszeres tanárok is, a kutatást pedig énektanár és énekszakos tanító munkatársak segítik. Elsődleges céljuk az volt, hogy olyan eszközöket fejlesszenek, amelyek kiaknázzák a 21. századi technológia nyújtotta lehetőségeket és egyúttal élményszerűbbé teszik az énekórákat. Másodsorban pedig olyan módszereket, feladatokat kidolgoztak ki, melyekkel a gyermekek képességei sokoldalúan fejleszthetőek, a diákok nemcsak kreatívabbá, de motiváltabbá is válhatnak, így segítve a velük születetett muzikalitás kibontakoztatását.

A legelső transzferhatás vizsgálatok eredményei már megmutatták, hogy milyen pozitív hatása van a tervszerű, megfelelő módszereket alkalmazó, rendszeres zenei nevelésnek. A legújabb kutatásokból pedig egyértelműen kiderül, hogy a képességek és készségek sokoldalú fejlesztéséhez a zenei nevelés nagymértékben hozzájárul. Ezzel szemben állnak azok a vizsgálatok, melyek az énektanítás elfogadottságát, a tanulók motivációját mérték. Ezekből az eredményekből kitűnik, hogy a vizsgált korosztályban és iskolákban az énekórák a legkevésbé kedvelt órák közé tartoznak, az érdemjegyek nem a valódi, tárgyhoz köthető tudást mérik.

A Zeneterápiás Klub májusi vendége Janurik Márta, az SZTE Zeneművészeti Karának főiskolai docense, a kutatócsoport vezetője és munkatársai: Pethő Villő, az SZTE Zeneművészeti Karának adjunktusa és Szabó Norbert, a Vántus István Zeneművészeti Szakgimnázium és a Karolina Alapfokú Művészeti Iskola tanára.  Az est folyamán módszertani ízelítőt is kapunk a fejlesztett eszközökből.

Zeneterápiás szakmai klub a zeneterapeuták, a zeneterapeutákkal együttműködő orvosok, egészségügyi, pedagógiai és szociális szakemberek és a zeneterápia iránt érdeklődők és érintettek találkozóhelye.

2017 May 25 Thursday