Program

Zeneterápiás Klub | Ki játszik ilyet? Kreatív zenei játékok és zeneterápiás sajátélmények pedagógusoknak

Dr. Fekete Anikó és Dr. Szabadi Magdolna beszélgetése
19:00
Könyvtár

A hatékony pedagógiai munka, a tanulás előfeltétele az érzelmi biztonság. A hétköznapi pedagógiai folyamatokban azonban a szereplők gyakran stresszt, teljesítményszorongást, ellenállást, kimerültséget és más elárasztó érzelmet élnek át. Ezek az érzések akár korábbi megterhelő tapasztalatok emlékeire épülnek és impulzív, hárító viselkedéses válaszokat aktivizálhatnak a pedagógusban és diákjaikban egyaránt, melyet kellő önismeret hiányában a szereplők nehezen tudnak azonosítani.
Hogyan segítenek a kreatív zenei játékok a feszültségek oldásában és a tanuláshoz szükséges biztonságos kapcsolatok és a bizalom kialakításában, fenntartásában? Hogyan támogatják a kreativ zenei játékok a tanuláshoz szükséges figyelem és önszabályozás megerősítését, gyakorlását? Milyen módon segítheti a hétköznapi munkát a pedagógusképzésbe és a továbbképzésbe beépített önismereti tapasztalat? Milyen zenei technikák segítik a tudattalan élmények mobilizálását, tudatba kerülését, valamint az érzelmek tudatosítását, elfogadását és feldolgozását? Hogyan tudja a zeneterápia mint játék erősíteni a pedagógusok rugalmas jelenlétét a feszült helyzetekben?
A 2024. szeptemberi Zeneterápiás klub fókuszában két olyan oktató szakember munkáját ismerhetjük meg, akiknek kutatói és módszertani tevékenysége a zeneterápiás érdeklődésű pedagógusok és a pedagógiai területen dolgozó zeneterapeuták figyelmét is felkeltette.
Dr. Fekete Anikó és Dr. Szabadi Magdolna az ELTE oktatói. Szabadi Magdolna zongora- és énektanár, mentálhigiénés szakember, zeneterapeuta, kognitív idegtudományi kutató, az ELTE Tanító- és Óvóképző Kar Ének-zenei Tanszékének oktatója. Gyakorlati tapasztalatait kreatív zenei foglalkozások vezetésében az alapfokú művészetoktatás keretében, terapeutaként a neuropszichiátriai rehabilitáció területén szerezte. Kutatási területe a pedagógusok, pedagógusjelöltek érzelmi készségeinek fejlesztése zeneterápiás eszközökkel, viselkedésük rugalmasságának alakításáért. Fekete Anikó az ELTE BTK Művészetközvetítő és Zenei Intézetének oktatatója. Drámapedagógiával, színházi neveléssel, kreatív zenével, ének- és hangképzéssel, valamint kórusénekléssel foglalkozik. Neveléstudományi doktori kutatása fókuszában a kreatív zenélés oktatása állt, melyet számos módszertani publikációval és oktatási tevékenységével népszerűsít.
A két szakember beszélgetése során nemcsak a kutatási eredményekre és a módszertani fejlesztésekre koncentrálunk majd, hanem a hétköznapi pedagógia kihívásai kapcsán beszélgetünk arról, hogy a zeneterápiás és kreatív zenei gondolkodás hogyan támogatja a gyerekek és a pedagógusok mentális és szakmai egészségét, fejlődését.

Zeneterápiás szakmai klub zeneterapeuták, zeneterapeutákkal együttműködő orvosok, egészségügyi, pedagógiai és szociális szakemberek, valamint a zeneterápia iránt érdeklődők és érintettek találkozóhelye. Az előadásokra a szakembereken kívül szeretettel várjuk az érintett családtagokat, ismerősöket is. A Zeneterápiás klub a szervezők és az előadók önkéntességén és szakmai elköteleződésén, érdeklődésén alapul. 


A program ingyenes és minden érdeklődő számára nyitott! Az előadásról videofelvétel készül!

A Zeneterápiás Klub házigazdái: 
Ittzés Zsuzsa és Kovács Petra
FB_50

A Zeneterápiás Klub YouTube csatornája:
YT_95

A programra a belépés díjtalan. A helyfoglalás érkezési sorrendben történik.

2024 szeptember 16 hétfő